400083-17-2
Product Name:
N-(2,4-dichlorophenyl)-2-(2-methyladamantan-2-yl)acetamide
Formula:
C19H23Cl2NO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 352.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 351.1156697 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 351.1156697 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 452 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
