39941-51-0
Product Name:
uttronin A
Formula:
C50H82O22
Synonyms:
β-Lycotetraosyltigogenin;Dihydroaspidistrin;Uttronin A
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1035.2 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 22 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 1034.52977424 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1034.52977424 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 335 Ų |
| Heavy Atom Count | 72 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1840 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 31 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Degalactotigonin is a natural product found in Tribulus terrestris, Solanum nigrum, and other organisms with data available.

