39925-19-4
Product Name:
Ribavirin Related Compound A (15 mg) (1-beta-D-ribofuranosyl-1H-1,2,4-triazole-3-carboxylic acid)
Formula:
C8H11N3O6
Synonyms:
1-β-D -Ribofuranosyl-1H-1,2,4-triazole-3-carboxylic acid
Inquiry
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H335:Specific target organ toxicity, single exposure;Respiratory tract irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P261:Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray. P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P270:Do not eat, drink or smoke when using this product. P271:Use only outdoors or in a well-ventilated area. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P330:Rinse mouth. P362:Take off contaminated clothing and wash before reuse. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P304+P340:IF INHALED: Remove victim to fresh air and Keep at rest in a position comfortable for breathing. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. P405:Store locked up. P403+P233:Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. P501:Dispose of contents/container to..… |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 245.19 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 245.06478508 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 245.06478508 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 138 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 303 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ribavirin carboxylic acid is a 1-ribosyltriazole that is ribavirin in which the carbamoyl group at position 3 is replaced by a carboxy group. It is a catabolite and impurity of ribavirin. It has a role as a drug metabolite and an impurity. It is a monocarboxylic acid, a 1-ribosyltriazole and an aromatic carboxylic acid. It is a conjugate acid of a ribavirin carboxylate.

