CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|---|
| Melting Point | 152-154 |
| Solubility | Very soluble |
| LogP | 3.59 |
| Kovats Retention Index | 2368 2375 2372.8 2415 2382 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 290.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Exact Mass | 290.178298710 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 290.178298710 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 16.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 417 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Azatadine is a benzo[5,6]cyclohepta[1,2-b]pyridine having a 1-methylpiperidin-4-ylidene group at the 11-position. It has a role as a H1-receptor antagonist and an anti-allergic agent. It is a benzocycloheptapyridine and a tertiary amine.
