CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Clear colourless to pale yellow liquid; Fatty caramel-like aroma |
|---|---|
| Solubility | Practically insoluble to insoluble in water |
| Density | 0.964-0.972 (20°) |
| Refractive Index | 1.458-1.464 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 252.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 252.17254462 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 252.17254462 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 39.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 216 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
