392249-67-1
Product Name:
N-(5-(3,4-dichlorophenyl)thiazol-2-yl)-3-phenoxypropanamide
Formula:
C18H14Cl2N2O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 393.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 392.0153043 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 392.0153043 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 79.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 437 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
