390417-74-0
Product Name:
Benzene, 1-[(4-bromophenoxy)methyl]-3,5-bis(phenylmethoxy)-
Formula:
C27H23BrO3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 475.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 474.08306 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 474.08306 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 27.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 451 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
