39037-13-3
Product Name:
2,5-Anhydro-3-O,4-O-isopropylidene-D-allose 6-benzoate
Formula:
C16H18O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 306.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 306.11033829 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 306.11033829 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 71.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 428 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
