CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Colourless liquid |
|---|---|
| Solubility | insoluble in water; soluble in fats |
| Density | 0.855-0.860 |
| Refractive Index | 1.413-1.417 |
| Kovats Retention Index | 1230 1194 1199 1194 1198 1194 1197 |
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Warning |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Exclamation Mark Irritant GHS07 |
| GHS Hazard Statements |
H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation |
| Precautionary Statement Codes |
P264:Wash hands thoroughly after handling. P264:Wash skin thouroughly after handling. P280:Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P332+P313:IF SKIN irritation occurs: Get medical advice/attention. P337+P313:IF eye irritation persists: Get medical advice/attention. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 186.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 186.161979940 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 186.161979940 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 26.3 Ų |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 132 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
2-Heptyl butyrate is a fatty acid ester.

