389066-58-4
Product Name:
N-[(Z)-[1-(morpholin-4-ylmethyl)-2-oxoindol-3-ylidene]amino]benzamide
Formula:
C20H20N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 364.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 364.15354051 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 364.15354051 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 79.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 531 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
