CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid; [HSDB] |
|---|---|
| Color/Form | Wax |
| Boiling Point | 260-263 °C @ 7 mm Hg |
| Melting Point | 72 °C |
| Solubility | log Kow= 5.63; water solubility= 0.89 ppm at 25 °C /Kronitex TXP/ |
| Density | Inflammable; pour point= -60 °C; density= 1.14 kg/l /Trixylyl phosphate/ |
| Chemical Classes | Other Classes -> Organophosphates, Other |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 410.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 410.16469634 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 410.16469634 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 44.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 491 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
