38528-04-0
Product Name:
O-(2-chlorophenyl) O-Ethyl S-Propyl Phosphorothioate
Formula:
C11H16ClO3PS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 294.74 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 294.0246302 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 294.0246302 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 60.8 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 265 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
