384351-87-5
Product Name:
N-(4-fluorophenyl)-2-[3-[(4-methoxyphenyl)methyl]-5-oxo-1-phenyl-2-sulfanylideneimidazolidin-4-yl]acetamide
Formula:
C25H22FN3O3S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 463.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 463.13659091 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 463.13659091 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 94 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 701 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
