383907-31-1
Product Name:
L-α-phosphatidylethanolaMine (Liver, Bovine)
Formula:
C43H78NO8P
Synonyms:
L-α-phosphatidylethanolamine (Liver, Bovine)
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|
SAFETY INFORMATION
| Signal word | Danger |
|---|---|
| Pictogram(s) |
![]() Skull and Crossbones Acute Toxicity GHS06 ![]() Health Hazard GHS08 |
| GHS Hazard Statements |
H302:Acute toxicity,oral H315:Skin corrosion/irritation H319:Serious eye damage/eye irritation H331:Acute toxicity,inhalation H336:Specific target organ toxicity,single exposure; Narcotic effects H351:Carcinogenicity H372:Specific target organ toxicity, repeated exposure |
| Precautionary Statement Codes |
P202:Do not handle until all safety precautions have been read and understood. P301+P312:IF SWALLOWED: call a POISON CENTER or doctor/physician IF you feel unwell. P302+P352:IF ON SKIN: wash with plenty of soap and water. P305+P351+P338:IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continuerinsing. P308+P313:IF exposed or concerned: Get medical advice/attention. |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 768.1 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 12.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 41 |
| Exact Mass | 767.54650544 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 767.54650544 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 139 Ų |
| Heavy Atom Count | 53 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1000 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 4 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
1-stearoyl-2-arachidonoyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine zwitterion is a phosphatidylethanolamine 38:4 zwitterion obtained by transfer of a proton from the phosphate to the primary amino group of 1-octadecanoyl-2-(5Z,8Z,11Z,14Z-icosatetraenoyl)-sn-glycero-3-phosphoethanolamine; major species at pH 7.3. It is a phosphatidylethanolamine 38:4 zwitterion and a 1-stearoyl-2-acyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine zwitterion. It is a tautomer of a 1-stearoyl-2-arachidonoyl-sn-glycero-3-phosphoethanolamine.


