383373-00-0
Product Name:
[2-(3-nitrophenyl)-2-oxoethyl] 3-(4-methyl-1,3-dioxopyrrolo[3,4-c]quinolin-2-yl)benzoate
Formula:
C27H17N3O7
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 495.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 495.10664989 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 495.10664989 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 140 Ų |
| Heavy Atom Count | 37 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 949 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
