38264-80-1
Product Name:
N'-ethyl-N'-(2-methoxyethyl)-2-methylbenzene-1,4-diamine
Formula:
C12H20N2O
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 208.30 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 208.157563266 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 208.157563266 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 38.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 175 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
