381716-19-4
Product Name:
2-methyl-N-[5-[2-[(2E)-2-[[4-[2-(2-methylphenoxy)ethoxy]phenyl]methylidene]hydrazinyl]-2-oxoethyl]-1,3,4-thiadiazol-2-yl]benzamide
Formula:
C28H27N5O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 529.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 11 |
| Exact Mass | 529.17837553 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 529.17837553 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 143 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 778 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
