COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 283.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 283.132076794 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 283.132076794 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 65.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 453 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Brevianamide F is a pyrrolopyrazine that is hexahydropyrrolo[1,2-a]pyrazine-1,4-dione bearing an indol-3-ylmethyl substituent at position 3 (the 3S,8aS-diastereomer, obtained by formal cyclocondensation of L-tryptophan and L-proline). It has a role as a metabolite. It is a pyrrolopyrazine, a member of indoles and a dipeptide.
