380491-26-9
Product Name:
4-(2-chlorophenyl)-N-(3,4-difluorophenyl)-6-methyl-2-oxo-3,4-dihydro-1H-pyrimidine-5-carboxamide
Formula:
C18H14ClF2N3O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 377.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 377.0742607 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 377.0742607 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 601 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
