37989-13-2
Product Name:
1-(butylamino)-3-methyl-2H-naphtho[1,2,3-de]quinoline-2,7(3H)-dione
Formula:
C21H20N2O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 332.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 332.152477885 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 332.152477885 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 49.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 597 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
