CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Kovats Retention Index | 2008 2013 2025 |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 254.75 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 254.1185909 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 254.1185909 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 41.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 236 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Butanilicaine is an amino acid amide amide in which N-butylglycine and 2-chloro-6-methylaniline have combined to form the amide bond; used as a local anaesthetic (amide caine). It has a role as a local anaesthetic. It is an amino acid amide and a member of monochlorobenzenes.
