3781-34-8
Product Name:
2'-bicyclo[2.2.1]hept-5-en-2-ylspiro[bicyclo[2.2.1]hept-5-ene-2,5'-[1,3]dioxane]
Formula:
C17H22O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 258.35 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 258.161979940 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 258.161979940 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 18.5 Ų |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 444 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 5 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
