376645-76-0
Product Name:
4-Quinolinol, 6-(1,1-dimethylethyl)-8-fluoro-2,3-dimethyl-
Formula:
C15H18FNO
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 247.31 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 247.137242360 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 247.137242360 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 29.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 394 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
