CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 228.29 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -1.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 228.14739250 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 228.14739250 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 280 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Ile-Pro is a dipeptide formed from L-isoleucine and L-proline residues. It has a role as a metabolite.
