374563-60-7
Product Name:
6-(benzo[d][1,3]dioxol-5-yl)-5-benzoyl-4-hydroxy-4-(trifluoromethyl)tetrahydropyrimidin-2(1H)-one
Formula:
C19H15F3N2O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 408.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 408.09330607 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 408.09330607 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 96.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 654 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
