3738-01-0
Product Name:
(7S)-9α-(1,3-Benzodioxol-5-yl)-6,7,8,9-tetrahydro-7α,8β-dimethylnaphtho[1,2-d]-1,3-dioxole
Formula:
C20H20O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 324.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 324.13615911 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 324.13615911 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 36.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 469 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Otobain is a lignan.
