373616-62-7
Product Name:
(5E)-5-[(4-ethoxyphenyl)methylidene]-1-[3-(trifluoromethyl)phenyl]-1,3-diazinane-2,4,6-trione
Formula:
C20H15F3N2O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 404.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 404.09839145 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 404.09839145 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 75.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 684 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
