COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 559.0 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 12 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 558.1564502 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 558.1564502 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 203 Ų |
| Heavy Atom Count | 38 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 662 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Pyrimethamine-Sulfadoxine is a combination product containing pyrimethamine and sulfadoxine. Pyrimethamine is a competitive inhibitor of dihydrofolate reductase (DHFR). DHFR is a key enzyme in the redox cycle for production of tetrahydrofolate, a cofactor that is required for the synthesis of DNA and proteins. Sulfadoxine competitively antagonizes paraaminobenzoic acid (PABA), resulting in disruption of folic acid synthesis and ultimately DNA synthesis. Sulfadoxine acts synergistically with pyrimethamine. (NCI04)
