CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Dry Powder |
|---|---|
| Solubility | Sparingly soluble in water; freely soluble in hot water; slightly soluble in ethanol |
| Optical Rotation | [α]D/25 + 160° to + 164° (1 % solution) |
| Collision Cross Section | 301.3 Ų [M+H]+ [CCS Type: DT, Method: stepped-field] |
| Chemical Classes | Biological Agents -> Polysaccharides |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1135.0 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -15 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 35 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 1134.3697639 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1134.3697639 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 554 Ų |
| Heavy Atom Count | 77 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1480 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 35 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Beta-cyclodextrin is a cyclodextrin composed of seven alpha-(1->4) linked D-glucopyranose units.
