372496-89-4
Product Name:
(Z)-3-(2,3-dichloroanilino)-2-[4-(3-oxobenzo[f]chromen-2-yl)-1,3-thiazol-2-yl]prop-2-enenitrile
Formula:
C25H13Cl2N3O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 490.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 489.0105532 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 489.0105532 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 103 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 871 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
