372083-10-8
Product Name:
8-methoxy-3-(pyridin-4-ylmethyl)-5H-pyrimido[5,4-b]indol-4-one
Formula:
C17H14N4O2
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Solubility | 7.3 [ug/mL] (The mean of the results at pH 7.4) |
|---|
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 306.32 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Exact Mass | 306.11167570 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 306.11167570 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 70.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 477 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
