37191-69-8
Product Name:
BETA-CYCLODEXTRIN, SULFATED SODIUM SALT
Formula:
C42H70-nO25+3nSnNan
Inquiry
CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Solid; [Sigma-Aldrich MSDS] |
|---|---|
| Chemical Classes | Biological Agents -> Polysaccharides |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1695.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -17.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 56 |
| Rotatable Bond Count | 21 |
| Exact Mass | 1694.0674691 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1694.0674691 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 916 Ų |
| Heavy Atom Count | 105 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 3000 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 35 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
