371782-12-6
Product Name:
1-(butylthio)-7,7-dimethyl-4-phenyl-6,7-dihydro-4H-pyrano[4',3':4,5]thieno[3,2-e][1,2,4]triazolo[4,3-a]pyrimidin-5(9H)-one
Formula:
C22H24N4O2S2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 440.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 440.13406837 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 440.13406837 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 114 Ų |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 645 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
