371237-13-7
Product Name:
2-imino-N,1-bis(2-methoxyethyl)-5-oxodipyrido[1,2-d:3',4'-f]pyrimidine-3-carboxamide
Formula:
C18H21N5O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 371.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | -0.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 371.15935417 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 371.15935417 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 107 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 822 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
