371199-42-7
Product Name:
N'-[(3E)-1-(azepan-1-ylmethyl)-5-bromo-2-oxo-1,2-dihydro-3H-indol-3-ylidene]-3,4-dimethoxybenzohydrazide
Formula:
C24H27BrN4O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 515.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5.5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 514.12157 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 514.12157 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 88.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 675 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
