370854-69-6
Product Name:
N-[(E)-[1-(naphthalen-1-ylmethyl)-2-oxoindol-3-ylidene]amino]-2-(4-propan-2-ylphenoxy)acetamide
Formula:
C30H27N3O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 477.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 477.20524173 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 477.20524173 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 76.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 750 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
