370853-16-0
Product Name:
2-[3-benzoyl-4-(ethylamino)-1,1-dioxo-1$l^{6},2-benzothiazin-2-yl]-1-phenylethanone
Formula:
C25H22N2O4S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 446.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 446.13002836 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 446.13002836 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 91.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 833 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
