370574-12-2
Product Name:
2-[3-[(Z)-[1-(furan-2-ylmethyl)-2,4,6-trioxo-1,3-diazinan-5-ylidene]methyl]indol-1-yl]-N-(2-methoxyethyl)acetamide
Formula:
C23H22N4O6
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 450.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 450.15393443 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 450.15393443 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 123 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 815 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
