368433-47-0
Product Name:
1-benzyl-8-(2,5-dimethylphenoxy)-3,7-dimethylpurine-2,6-dione
Formula:
C22H22N4O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 390.4 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Exact Mass | 390.16919058 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 390.16919058 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.7 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 623 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
