364611-60-9
Product Name:
2-[(7-benzyl-4-oxo-3-phenyl-6,8-dihydro-5H-pyrido[2,3]thieno[2,4-b]pyrimidin-2-yl)sulfanyl]acetonitrile
Formula:
C24H20N4OS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 444.6 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 444.10785362 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 444.10785362 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 113 Ų |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 737 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
