COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 438.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 438.16785316 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 438.16785316 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 127 Ų |
| Heavy Atom Count | 32 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 790 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
Papyriflavonol A is a pentahydroxyflavone that is flavone substituted with hydroxy groups at positions 3, 5, 7, 3' and 4' and prenyl groups at positions 6 and 5'. Isolated from Broussonetia papyrifera, it exhibits inhibitory activity against phospholipase A2 and tyrosinase. It has a role as a metabolite, an EC 3.1.1.4 (phospholipase A2) inhibitor and an EC 1.14.18.1 (tyrosinase) inhibitor. It is a member of flavonols, a pentahydroxyflavone and a 3'-hydroxyflavonoid.
