CHEMICAL AND PHYSICAL PROPERTIES
| Physical Description | Colourless to pale yellow liquid; Citrus, fatty aroma |
|---|---|
| Boiling Point | 254.00 to 255.00 °C. @ 760.00 mm Hg |
| Solubility | Practically insoluble to insoluble in water |
| Density | 0.843-0.847 |
| Refractive Index | 1.440-1.441 |
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 168.28 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 168.151415257 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 168.151415257 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 17.1 Ų |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 127 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
10-Undecen-2-one is a ketone.
