35959-08-1
Product Name:
3β-Acetoxy-13-hydroxyurs-11-ene-28-oic acid lactone
Formula:
C32H48O4
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 496.7 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 7.7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Exact Mass | 496.35526001 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 496.35526001 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 52.6 Ų |
| Heavy Atom Count | 36 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1030 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 11 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
PRODUCT INTRODUCTION
description
3-Acetoxy-11-ursen-28,13-olide is a natural product found in Chaenomeles speciosa, Bursera linanoe, and other organisms with data available.
