35851-08-2
Product Name:
Benzenemethanol, 3,3'-[oxybis(methylene)]bis[5-(1,1-dimethylethyl)-2-hydroxy-
Formula:
C24H34O5
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 402.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Exact Mass | 402.24062418 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 402.24062418 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 90.2 Ų |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 451 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
