35525-88-3
Product Name:
(2-AMINO-4,5-DIHYDRO-THIAZOL-5-YL)-METHANOLHYDROBROMIDE
Formula:
C4H9BrN2OS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 213.10 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Exact Mass | 211.96190 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 211.96190 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 83.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 115 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
