353477-01-7
Product Name:
N-(3-{[2-(2-chlorophenoxy)acetyl]amino}phenyl)benzamide
Formula:
C21H17ClN2O3
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 380.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 4.3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Exact Mass | 380.0927701 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 380.0927701 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 67.4 Ų |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 496 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
