352688-67-6
Product Name:
3-CHLORO-N-[5-(ETHYLSULFANYL)-1,3,4-THIADIAZOL-2-YL]PROPANAMIDE
Formula:
C7H10ClN3OS2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 251.8 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 1.6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Exact Mass | 250.9953820 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 250.9953820 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 108 Ų |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 196 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
