352538-79-5
Product Name:
PSS-TRIVINYLSILYLOXY-HEPTACYCLOPENTYL S&
Formula:
C41H72O13Si9
Synonyms:
1-(Trivinylsilyloxy)-3,5,7,9,11,13,15-heptacyclopentylpentacyclo[9.5.1.13,9.15,15.17,13]octasiloxane;Trivinylsilyloxy-POSS
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 1025.8 g/mol |
|---|---|
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 13 |
| Rotatable Bond Count | 12 |
| Exact Mass | 1024.28963116 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 1024.28963116 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 63 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 1560 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
