351515-72-5
Product Name:
2-{[4-(4-ethoxyphenyl)-5-phenyl-4H-1,2,4-triazol-3-yl]sulfanyl}-N'-[(E)-pyridin-4-ylmethylidene]acetohydrazide
Formula:
C24H22N6O2S
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 458.5 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 3.8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Rotatable Bond Count | 9 |
| Exact Mass | 458.15249514 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 458.15249514 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 120 Ų |
| Heavy Atom Count | 33 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 618 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
