349461-25-2
Product Name:
N,N'-bis[(E)-(4-fluorophenyl)methylideneamino]butanediamide
Formula:
C18H16F2N4O2
Inquiry
COMPUTED DESCRIPTORS
| Molecular Weight | 358.3 g/mol |
|---|---|
| XLogP3 | 2.2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Exact Mass | 358.12413209 g/mol |
| Monoisotopic Mass | 358.12413209 g/mol |
| Topological Polar Surface Area | 82.9 Ų |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Formal Charge | 0 |
| Complexity | 465 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
